Baza wiedzy
Projektowanie on-line
Edytor pracuje na miniaturach zdjęć, które służą jedynie do podglądu projektu. Druk realizowany jest przy użyciu plików przesłanych przez użytkownika. Nie ingerujemy w pliki i projekty przesłane do realizacji przez użytkownika.
Błyskawiczne projektowanie
Nie masz czasu na projektowanie? Bez obaw, stworzenie projektu w aplikacji on-line może zająć zaledwie kilka minut. Aby to uczynić użyj magicznego przycisku Autouzupełnianie po wgraniu wybranych zdjęć.
do jednego folderu
dodaj układy
"Autouzupełnianie"
RGB i CMYK
Dlaczego kolor na monitorze różni się od koloru wydruku?
Kolory na wydruku zawsze będą różnić się od tych na ekranie monitora. Wynika to z przestrzeni barwnych, jakie są wykorzystywane w obrazie cyfrowym i wydruku. Obraz cyfrowy (na monitorze) wyświetla barwy w trybie RGB, natomiast wydruk na papierze wykonywany jest w przestrzeni kolorów CMYK. RGB składa się z trzech kolorów bazowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy piksel opisany jest przez te trzy składowe. CMYK natomiast składa się z czterech kolorów: cyjan, magenta, żółty, czarny. Wydruk to mieszanka tych czterech składowych kolorów.
Jak maksymalnie dopasować kolor na monitorze i wydruku?
Obraz na monitorze można nieco zbliżyć to tego na wydruku, poprzez odpowiednie skalibrowanie profesjonalnego monitora, jednak jest to trudne do uzyskania przez przeciętnego użytkownika, wręcz niemożliwe. Na postrzeganie kolorów wpływają również: oświetlenie, pora dnia, kolor ścian w pomieszczeniu, rodzaj lamp – zarówno dla wydruku, jak i monitora.
Obraz na monitorze nigdy nie będzie wyglądał tak samo, jak wydruk.
Obszary bezpieczne i spady
Wskazówki
Wszelkie wskazówki przedstawione poniżej mają charakter uniwersalny i dają się zastosować w projektowaniu materiałów graficznych w różnych programach graficznych. Przygotowanie projektu według tych wytycznych ma kluczowe znaczenie w procesie wydruku projektu.

Spad jest to obszar o szerokości 3 mm wokół strony. Zadaniem spadu jest zniwelowanie błędów związanych z nieprecyzyjnym cięciem stron (tolerancja błędu w przypadku gilotyn wynosi 1-2 mm).
Poniżej prezentujemy przykłady dobrego i złego rozmieszczenia elementów projektu:





Podsumowując:
dla strony wewnętrznej fotoksiążki szerokość spadu wynosi 3 mm, natomiast dla okładki szerokość spadu wynosi 25 mm.
Wszelkie elementy, które w gotowej fotoksiążce mają dochodzić do krawędzi strony - muszą być umieszczone z uwzględnieniem spadu – do samego brzegu strony.
Wszelkie kluczowe elementy, które w fotoksiążce mają pozostać w całości, nie ucięte, umieszczamy w bezpiecznej odległości od obszaru spadu, bloki tekstu zalecamy umieszczać w odległości minimum 10 mm od obszaru spadu oraz od linii środka.
Często zadawane pytania
Jak dodawać kolejne dodatkowe strony?
W prawym dolnym rogu edytora on-line znajduje się przycisk "Menu stron" - możesz dodać aż do 140 stron w jednym projekcie. Edytor otwiera się z domyślną, minimalną liczbą 28 stron.
Czym różni się Fotoksiążka od Fotoalbumu?
Fotoksiążka jest jest drukowana na wysokiej jakości papierze (200 g/m2), w odróżnieniu od fotoalbumu, który jest naświetlany na papierze fotograficznym.